Informacje dla wydziałów ZUT zainteresowanych wymianą studentów i pracowników z uczelniami zlokalizowanymi w krajach niestowarzyszonych z Programem Erasmus+ (akcja KA171)
Akcja KA171 Programu Erasmus+ umożliwia wymianę studentów i pracowników z krajami niestowarzyszonymi z Programem Erasmus+ (wyjazdy na studia, wyjazdy dydaktyczne, wyjazdy szkoleniowe) na zasadach wypracowanych w programie Erasmus, ze szczególnym naciskiem na uznawalność efektów wyjazdów oraz wysoką jakość mobilności w oparciu o wymogi Karty Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (format: pdf, rozmiar: 264 kB).
Przed rozpoczęciem mobilności uczelnia w kraju partnerskim musi zobowiązać się do przestrzegania standardów jakościowych obowiązujących w mobilności erasmusowej poprzez podpisanie umowy o współpracy z ZUT o określonym formacie.
ZUT jako uczelnia zlokalizowana w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+ wnioskuje o środki na wypłaty stypendiów dla wszystkich uczestników mobilności oraz odpowiada za jakościową realizację projektu mobilnościowego, w tym również za przestrzeganie wymogów Karty Erasmusa przez uczelnie partnerskie KA171.
Wydział współpracujący ZUT zobowiązany jest do przyjęcia studentów uczelni partnerskiej (bez względu na liczebność grupy) oraz wyznaczenia opiekuna pobytów dydaktycznych (ustalenie planu nauczania, koordynacja planu pobytu, wsparcie w formalnościach wewnętrznych i sprawach bytowych - np. towarzyszenie przy odbieraniu stypendium w banku).
Wnioski o finansowanie na dany rok akademicki składane są co roku do polskiej Agencji Narodowej Programu Erasmus+. We wniosku zawarte są odpowiedzi na pytania jakościowe opracowywane odrębnie dla każdego kraju partnerskiego - przygotowanie pytań dla danego kraju nie jest możliwe bez aktywnego udziału uczelni w kraju partnerskim, która zobowiązana jest do przekazania informacji pozwalających opracować wniosek w terminach wyznaczonych przez ZUT. Z uwagi na przepływ informacji oraz zarządzanie projektem wskazane jest zatem wyznaczenie osoby kontaktowej z daną uczelnią na współpracującym wydziale ZUT oraz koordynatora lokalnego w uczelni partnerskiej (poziom centralny).
Wniosek o finansowanie na dany rok akademicki podlega ocenie jakościowej, do finansowania rekomendowane są jedynie te wnioski, które przez ekspertów Narodowej Agencji ocenione zostaną powyżej określonego progu punktowego (ocena odpowiedzi na pytania jakościowe).
Budżet na wymianę studentów i pracowników w ramach akcji KA171 jest bardzo ograniczony w porównaniu z budżetem przeznaczonym na mobilność z krajami programu (akcja KA131). Mobilność KA171 podlega ponadto określonym zasadom formalno-finansowym i realizowana jest w bardziej usztywniony sposób, niż ma to miejsce w ramach akcji KA131 (np. brak możliwości swobodnego przesuwania środków pomiędzy poszczególnymi krajami).
Biorąc powyższe względy pod uwagę, proponowany jest następujący harmonogram działań związanych z przygotowaniem wniosku KA171 (wnioski składane raz w roku na przełomie stycznia i lutego):
do 31 października | Dziekan wnioskuje do Prorektora ds. Studenckich o włączenie wskazanej uczelni partnerskiej oraz podaje osobę kontaktową ze strony ZUT (stały kontakt z uczelnia partnerską, możliwość interwencji w razie problemów z komunikacją) (dotyczy wydziałów nieuczestniczących wcześniej w projektach KA171) |
do 15 listopada | spotkanie z Dziekanem, Pełnomocnikiem Dziekana ds. Współpracy Dydaktycznej z Zagranicą oraz osobami kontaktowymi dla danej uczelni (dotyczy wydziałów nieuczestniczących wcześniej w projektach KA171) |
do 30 listopada | uczelnia partnerska przesyła do ZUT list intencyjny w określonym formacie podpisany przez prawnego przedstawiciela (dotyczy nowych partnerów) |
do 23 grudnia | uczelnia partnerska i wydział inicjujący ZUT przesyłają treści do odpowiedzi na pytania jakościowe |
do 20 stycznia | podpisanie umowy dwustronnej z uczelnią w kraju partnerskim (dotyczy nowych partnerów), opracowanie treści wniosku dla danego kraju partnerskiego (zbiorczo dla wszystkich uczelni z tego kraju) |
Wydziały Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zainteresowane podjęciem współpracy z uczelniami z krajów partnerskich w ramach akcji KA171 proszone są o kontakt z Działem Mobilności Międzynarodowej.